Wycieczki do Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Kopenhagi, Skandynawii, na Bornholm
Wycieczki do Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Kopenhagi, Skandynawii, na Bornholm
 

Opisy:
KOPENHAGA, LUND, MALMÖ, OSLO, SZTOKHOLM, HELSINKI, BERGEN, BORNHOLM, HAMBURG, LUBEKA, BERLIN, POCZDAM, AMSTERDAM, PARYŻ, FIORDY, SOGNEFIORD, KNUTHENBORG, HEIDE PARK, HANSA PARK, LEGOLAND, SERENGETI PARK SAFARI, TROPICAL ISLANDS

 

KOPENHAGA - Historia miasta sięga XII wieku, ale stolicą Królestwa Danii jest od I połowy XV wieku. Dzisiaj Kopenhaga liczy 1,5 mln mieszkańców. W zaskakujący sposób łączy w sobie kameralność i cechy jednej z europejskich metropolii. Aż 25% ludności Danii pracuje w stolicy. Tak mała aglomeracja, jak na stolicę europejską, zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem organizowanych konferencji. Należy też wspomnieć, że Kopenhaga szczyci się mianem najbezpieczniejszej stolicy Europy. Układ urbanistyczny miasta bardzo sprzyja "ekologicznym" turystom, którzy po centrum mogą poruszać się pieszo, ponieważ do wszystkich atrakcji turystycznych można dotrzeć w ciągu 15 minut. Drugim sposobem na zwiedzanie są rowery - nieodłączny widok w Danii, gdyż Duńczycy propagują ochronę środowiska. Kopenhaga ufundowała tysiące rowerów, które można bezpłatnie używać w obrębie miasta po wielokilometrowych ścieżkach rowerowych. Niezwykłą atmosferę miasta świetnie oddaje deptak Stroeget, który nazywany jest oddechem Kopenhagi, to tu Duńczycy odpoczywają. Warto zboczyć z głównych tras i zajrzeć w mniej uczęszczane zaułki, przypominające scenerią baśni Andersena, który mieszkał w Kopenhadze. Nie należy jednak zapominać, że Kopenhaga była siedzibą władców Danii, jak i miejscem o dużym znaczeniu militarnym ze względu na bliskość Szwecji oraz na ważną drogę morską przez cieśninę Oeresund.

powrót ...

LUND - Jest to najstarsze miasto w Skanii, powstało w X w. Obecnie liczy 70tys. mieszkańców. W XII wieku było siedzibą arcybiskupstwa, które obejmowało swym zasięgiem znaczną część Skandynawii. W tym okresie powstała katedra romańska z jasnego piaskowca, która dzisiaj jest symbolem i dumą miasta.Po za tym w Lund powstała pierwsza skandynawska mennica. Oprócz zabytków miasto słynie z cenionego w Europie uniwersytetu założonego w XVII wieku, który stał się drugą po uczelni w Uppsali placówką naukową Szwecji. To właśnie studenci w dużej mierze decydują o atmosferze miasta, a jest ich dużo bo dzisiaj na uniwersytecie studiuje blisko 40 tys. studentów. Oni wypełniają puby i kafejki, szaleją na specjalnie wyznaczonej sieci dróg rowerowych, organizują happeningi i uliczne przedstawienia. Młodość doskonale harmonizuje z dostojną historią i zabytkową architekturą. Czas płynie tutaj wolniej niż w zgiełku kosmopolitycznego Malmö.

powrót ...

MALMÖ - Miasto powstało w XIII wieku, dzisiaj liczy 225 tys. mieszkańców i jest największym miastem Skanii i trzecim pod względem wielkości w Szwecji. Jest ono ważnym ośrodkiem komunikacyjnym, przemysłowym, handlowym oraz jednym z centrów kulturalnych kraju. Malmö jest silnie zróżnicowane etnicznie, ponieważ ok. 25% miejscowej społeczności stanowią obywatele innych narodowości. Pośród kilkudziesięciu nacji najliczniej reprezentowani są Arabowie, Polacy, Turcy, Węgrzy i Somalijczycy. Na dzień dzisiejszy Polaków jest 15 tys. Miasto swój rozwój zawdzięcza doskonałemu położeniu nad wodami cieśniny Oeresund i na skrzyżowaniu dróg wiodących z kontynentu w głąb Skandynawii.

powrót ...

OSLO - Stolica Norwegii to główny port oraz ośrodek przemysłowy kraju. Położone jest w głębi Oslofjord, na południowo-wschodnim wybrzeżu Norwegii, dzięki czemu rozkwitało jako ośrodek handlowy i port. W średniowieczu zbudowano tu Zamek Akershus, główną fortecę kraju. Pierwsze zakłady przemysłowe rozwijały się na brzegach rzeki Aker, której kolejne wodospady nadawały się do napędzania kół wodnych. Powstające wokół nich domy robotników, kupców i urzędników rządowych rozprzestrzeniały się coraz szerzej między jeziorami, lasami i bagnami poza portem. Wskutek tego powierzchnia Oslo wynosi dziś ponad 450km2, co czyni je jednym z najrozleglejszych miast świata. Mimo to stolica zachowuje wiejską atmosferę z powodu szerokich "pasów zieleni", w których mieszkańcy Oslo uprawiają dziś wędrówki, narciarstwo i rekreację na świeżym powietrzu.

powrót ...

SZTOKHOLM - jest głównym portem morskim, centrum handlowym, gospodarczym, finansowym i kulturalnym Szwecji. Historia miasta sięga przełomu XII i XIII wieku, dzisiaj miasto liczy ok. 1,5 mln mieszkańców. W 1998 roku Sztokholm pełnił rolę Europejskiej Stolicy Kulturalnej. Istotną rolę odgrywa turystyka. Stolica jest siedzibą wielu wyższych uczelni, m.in.: Uniwersytetu Sztokholmskiego i Królewskiego Instytutu Technologii, czyli politechniki sztokholmskiej. Sporą reprezentację wśród mieszkańców Sztokholmu stanowią obcokrajowcy. Jest wielu Finów, uchodźców z Bliskiego Wschodu, Turków, Kurdów. Liczną grupą są również Polacy, wywodzący sięz różnych fal emigracyjnych. Co najmniej raz w roku jest głośno o Sztokholmie na całym świecie: w dniu 10.XII są tu tradycyjnie przyznawane Nagrody Nobla.

powrót ...

HELSINKI - Miasto powstało w połowie XVI wieku, ale stolicą jest od I połowy XIX wieku, kiedy to Aleksander I, car Rosji i Wielki Książę Finlandii, zadecydował, że przenosi stolicę z Turku do Helsinek. Wraz z tą decyzją zaczęła się intensywna odbudowa miasta, ale już nie drewnianego, tylko murowanego. Obecnie miasto liczy 551 tys. mieszkańców i zajmuje powierzchnię 200 km2. Miasto jest siedzibą władz państwowych, placówek badawczych, szkół wyższych. Helsinki są miastem przemysłowym i handlowym oraz ośrodkiem kulturalno-naukowym. Rozwinął się przemysł stoczniowy, maszynowy, elektrotechniczny, chemiczny, przetwórstwa spożywczego, włókienniczy, fajansowy i drzewno-papierniczy. Największy w kraju port handlowy i pasażerski. Port lotniczy o międzynarodowym znaczeniu. Ważny węzeł komunikacji drogowej i kolejowej. Sercem miasta jest Rynek Kauppatori ze statuą nimfy morskiej Havis Amanda i niezliczonymi kramami, w których sprzedaje się warzywa i owoce, a po południu wyroby rzemieślnicze. Nieopodal znajduje się Pałac Prezydencki i ratusz miejski oraz zbudowany z czerwonej cegły gmach Uspenskin Kirkko - prawosławnej katedry Uspieńskiej. Na pięknym, klasycystycznym placu Senackim znajduje się najsłynniejsza sakralna budowla miasta - XIX-wieczna katedra luterańska (Tuomiokirkko), siedziba rządu republiki oraz gmach uniwersytetu. Suomenlinna (dosłownie: Zamek Finlandii) to zbudowana przez fińską armię w I połowie XVIII wieku. twierdza, rozciągająca się na kilka połączonych ze sobą wysepek. Finlandia Talo jest zbudowaną z czerwonego granitu nowoczesną siedzibą parlamentu, zaprojekto-waną przez słynnego fińskiego architekta Alvara Aalto.

powrót ...

BERGEN - Stary Bergen do XIII w był stolicą kraju. Znajdowała się tutaj siedziba biskupstwa. Aż do XIX wieku Bergen było największym i najbogatszym miastem w Norwegii. Budowa kolei bergeńskiej na początku XX wieku była trudna z technicznego punktu widzenia i pochłonęła znaczne środki finansowe. Obecnie jest ona uznawana za jeden z najpiękniejszych szlaków kolejowych świata. Dzisiaj Bergen jest drugim co do wielkości miastem kraju, liczy 230 tys. mieszkańców. Pełni funkcję ważnego ośrodka handlowego, przemysłowego i kulturalnego. Z Bergen prowadzą szlaki promowe na Islandię przez Szetlandy i Wyspy Owcze, oraz do angielskiego portu Newcastle i duńskiego Hanstholm. Bergenńska Orkiestra Filharmoniczna jest uważana za najstarszą na świecie. Bergen szczyci się swoim uniwersytetem i kilkoma renomowanymi uczelniami, w tym Wyższą Szkołą Ekonomii i Administracji, nawiązującą do hanzeatyckich tradycji handlowych. Miasto rozciąga się u podnóży 7 wzniesień. Jest doskonale widoczne z góry Floeyen, gdzie można dostać sie kolejką zębatą, lub szczytu Ulriken, na który wiedzie kolej linowa.

powrót ...

BORNHOLM - Pierwsze wzmianki o Bornholmie pochodzą z końca IX wieku, jednak prace wykopaliskowe dowodzą, że wyspa była zamieszkiwana od czasów prehistorycznych. Dowodów dostarczyły m.in. odnalezione kamienie służące do krzesania ognia, pochodzące z ok. 8000 lat p.n.e. W X i XI wieku z Bornholmu wyruszali na łupieżcze wyprawy groźni wikingowie, pustosząc osady na wybrzeżach Morza Bałtyckiego. Wyspa ta jest najdalej na wschód wysuniętym fragmentem terytorium Danii, którego powierzchnia wynosi ok. 588 km2, rozciągłość południkowa osiąga 35 km, a równoleżnikowa 30 km, natomiast długość linii brzegowej przekracza nieco 109 km. Od sąsiedniej szwedzkiej Skanii dzieli wyspę 37 km szerokości pas wód Cieśniny Bornholmskiej. Odległość w linii prostej od niemieckiej Wyspy Rugii wynosi niecałe 90 km, a od Kołobrzegu nieco ponad 90 km. Bornholm przecina południk 15OE, króry jest głównym strefy czasu środkowoeuropejskiego, co oznacza, że czas strefowy odpowiada tu w dużym stopniu rzeczywistemu czasowi słonecznemu. W osadzie Slusegĺrd, która leży dokładnie na 15OE dla podkreślenia tego faktu umieszczono kamień z dokładnymi współrzędnymi geograficznymi.

powrót ...

HAMBURG - to miasto w północnych Niemczech niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (ludność 1,73 mln - drugie po Berlinie). Całkowita powierzchnia Hamburga wynosi 755 km2, a więc miasto to jest siedmiokrotnie większe od Paryża oraz dwa i pół razy większe od Londynu. To właśnie stanowi o szczególnie wysokim standardzie życia w Hamburgu. Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. Port lotniczy, węzeł drogowy i kolejowy. W Hamburgu znajduje się największy cmentarz na świecie (pow. 400 hektarów), miasto przez lata rywalizowało w tej sprawie z Chicago. W Hamburgu jest 2302 mostów, a więc więcej niż w Wenecji i Amsterdamie łącznie. Siedzibę ma tutaj 90 konsulatów - pod tym względem Hamburg ustępuje tylko Nowemu Jorkowi.

powrót ...

LUBEKA - Główne miasto Hanzy powstało w XI wieku, zawsze pełniło ważną rolę handlową, a XII wieku stało się siedzibą biskupstwa. Miasto w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, nad rzeką Trave w pobliżu jej ujścia do Zatoki Lubeckiej, liczy 213 tys. mieszkańców. Lubeka jest starym hanzeatyckim miastem z niezwykle malowniczą starówką, pieczołowicie odbudowaną po wojennych zniszczeniach.

powrót ...

BERLIN - Stolicę Niemiec zamieszkuje około 3,4 mln osób. W swojej historii pełnił kilkakrotnie rolę stolicy różnych państw niemieckich: Marchii Brandenburskiej, Królestwa Prus, od 1864 roku stanowił stolicę Związku Północnoniemieckiego, a od 1871 zjednoczonych Niemiec - jako cesarstwa, a później republiki. Od 1451 Berlin był rezydencją brandenburskich margrabiów i elektorów. W XVII wieku Berlin został rozbudowany o kilka przedmieści, a w 1701 podniesiony przez Fryderyka I do rangi stolicy. Ponadto w 1709 zjednoczono miasta i gminy Berlin, Cölln, Friedrichswerder, Dorotheenstadt i Friedrichstadt w jedno miasto Berlin. Wkrótce powstały dalsze przedmieścia. Obszar miasta został ponownie rozszerzony w 1861, gdy włączono miejscowości Wedding, Moabit oraz przedmieścia po stronie Tempelhofu i Schönebergu. W 1871 miasto zostało stolicą nowo powstałej Rzeszy Niemieckiej. Po I wojnie swiatowej w 1918 ogłoszono w Berlinie republikę. W 1920 na podstawie tzw. Ustawy o wielkim Berlinie ponownie znacznie rozszerzono obszar miasta, przyłączając kilka miast i kilkadziesiąt wsi. Berlin osiągnął wówczas około 4 milionów mieszkańców. W latach 1961-1989 Berlin Zachodni był otoczony murem berlińskim, którego zburzenie było symbolem zjednoczenia dwóch części miasta oraz dwóch państw niemieckich. Od 1991 Berlin jest decyzją bundestagu stolicą zjednoczonych Niemiec. Od 1999 parlament i rząd obradują w Berlinie. Dziś to stolica i największe miasto Niemiec na prawach landu, położone nad rzeką Sprewą. Leży tylko około 70 km od granicy z Polską.

powrót ...

POCZDAM (niem. Potsdam) - Historia sięga X wieku, pierwsza wzmianka pochodzi z roku 993. Miasto położone we wschodnich Niemczech jest stolicą Brandenburgii położoną nad Hawelą, w pobliżu Berlina. W sierpniu 1945 roku odbyła się w Poczdamie konferencja pokojowa kończąca II wojnę światową. Sanssouci (franc. bez zmartwień) - to kompleks pałacowo-parkowy w Poczdamie. Wraz z innymi pałacami w obrębie Berlina, Sanssouci znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Sanssouci było pierwotnie sadem koło Podczdamu. Było to ulubione miejsce odpoczynku króla Fryderyka II, znanego później jako Fryderyk Wielki. W pokoju centralnym, w Sali Marmurowej, która była zbudowana zbudowana podobnie jak Panteon w Rzymie, monarcha przyjmował słynnych filozofów takich jak chociażby Wolter. Stosunkowo mały pałacyk z tylko 12 pokojami został ukończony w 1747 roku. Znajduje się ponad tarasowymi winnicami, na wzgórzu zwanym Weinberg (góra winna). Budynek jest parterowy, udekorowany w stylu rokoko. Park wokół pałacu zajmuje powierzchnię 700 akrów/287 hektarów i składa się z kilku róznorodnych ogrodów. Park zawiera wiele pomników i fontann, a największa ze wszystkich Große Fontäne jest wysoka na 18 metrów. W kompleksie mieści się kilka innych pałacyków, na przykład Nowy Pałac, zbudowany w późnych latach 80-tych XVIII wieku, będący imitacją Pałacu w Wersalu. Chiński domek jest orientalną herbaciarnią skonstruowaną w 1756. Obecnie znajduje się w niej kolekcja porcelany.

powrót ...

AMSTERDAM - Na początku swojego powstania ok. XIII wieku Amsterdam był wioską rybacką położoną nad rzeką Amstel, a złoty okres jego rozwoju przypadł na XVII wiek, kiedy stał się handlową stolicą północnej Europy. Jest on konstytucyjną stolicą Holandii i ośrodkiem administracyjnym prowincji Holandia Północna. Leży nad zbiornikiem Markermeer. Zamieszkuje go 702 tysiące osób, natomiast zespół miejski liczy 1,1 mln mieszkańców Amsterdam stanowi część wielkiej konurbacji miejskiej zwanej Ranstad Holland. Amsterdam ze swoją mnogością kanałów, kafejek i muzeów, jest w stanie zagwarantować każdemu gościowi niezapom-niane wrażenia. Miasto leży na podmokłym terenie przeciętym 160 koncentrycznymi kanałami, które dzielą miasto na około 90 wysp; nad kanałami ok. 1000 mostów. Śródmieście Amsterdamu stanowi stare miasto z budynkami przeważnie osadzonymi na palach. Wokół śródmieścia są dzielnice nowsze, powstałe głównie po otwarciu Kanału Morza Północnego. Na peryferiach miasta istnieją wielkie i nowoczesne dzielnice mieszkaniowe. To niezwykłe miasto udanie łączy w sobie historię i nowoczesność.

powrót ...

PARYŻ - Powstał w III w p.n.e., był osadą celtycką i głównym ośrodkiem plemienia Paryzjów. Stolicą stał się dopiero na początku VI wieku, wcześniej był mało znaczącą osadą. Dzisiaj jest stolicą i największą aglomeracją miejską Francji, leżącą nad Sekwaną. W granicach administracyjnych Paryża zamieszkuje ponad 2 mln osób, ale w całym zespole miejskim już ponad 11 mln. Stanowi tym samym największą aglomerację miejską w unii Europejskiej. Miasto ma układ koncentryczny z rozchodzącymi się gwiaździście bulwarami. Jego oś stanowi wcięta dolina Sekwany, która dzieli Paryż na dwie części: prawobrzeżną (północną) oraz lewobrzeżną (południową). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju, a także Europy. Znajduje się tu wiele zabytków z różnych epok, dzieł sztuki, budowli architektonicznych, muzeów, uczelni oraz instytucji o znaczeniu międzynarodowym, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez miliony turystów. Każdy wie, że stolica Francji to światowe centrum mody.

powrót ...

FIORDY - Według podstawowej encyklopedycznej definicji fiordem jest "wąska i długa zatoka morska otoczona stromymi zboczami". Rzeczywistość jest o wiele wspanialsza od tego opisu. Fiordy norweskie ciągną się wzdłuż wybrzeża Atlantyku od okolic Stavanger po granicę z Rosją. Ciekawostka jest, że mają one zróżnicowany charakter: na wybrzeżu - głównej części fiordów - dominują wąskie, ostromościenne, głęboko wcięte w ląd zatoki, które mają liczne odgałęzienia o często powikłanym przebiegu; w środkowej części, na północ od Trondheim wyglądają już nie tak imponująco, bo są bardziej szerokie i nawet niekiedy o niskich brzegach; dalej na północ zmieniają się wznosząc się znowu wysoko ponad poziom morza, są jednak znacznie szersze niż w przypadku zatok wybrzeża.

powrót ...

SOGNEFIORD - Najdłuższy i najgłębszy fiord Norwegii mający 204 km długości i głębokości sięgającej maksymalnie ok. 1300 m.

powrót ...

KNUTHENBORG - Ten piękny park został utworzony w drugiej połowie XIX wieku przez hrabiego Eggerta Christophera Knutha. Powierzchnia parku wynosi 8725 ha i jest to teren posiadłości rodziny Knuth. Twórca parku był zapalonym podróżnikiem, ze swoich podróży przywoził różne egzotyczne okazy drzew i krzewów. W parku pod koniec XIX wieku zbudował on mały zamek dla swej matki. Zwierzęta sprowadzono tutaj dopiero w latach 70-tych XX wieku i udostępniono park dla zwiedzających w celu ratowania rodzinnej posiadłości przed upadkiem. Do dnia dzisiejszego wielu turystów wraz z rodzinami odwiedza to urocze miejsce, aby odpocząć pośród zieleni i zwierząt.

powrót ...

HEIDE PARK - Jest największym rodzinnym parkiem rozrywki i wypoczynku w Północnych Niemczech utworzonym w 1978. Znajduje się tu blisko 50 atrakcji na 850.000 m2 pięknego ogrodu z doskonałą infrastrukturą wypoczynkową tworzy idealne miejsce zabawy dla całej rodziny. Oprócz wszelkiego rodzaju karuzel i kolejek są tu urocze miejsca takie jak Dzielnica holenderska, która jest oazą spokoju, zbudowana w tradycji XIX w. Na 20.000 m2 można zwiedzać 32 wspaniałe domy. Można przespacerować się przez typowo holenderski zwodzony most do romantycznego wiatraka nad kanałem. Są tutaj również ogrody, które zaskakują swą aranżacją, która pozwala na relaks i odpoczynek Różnorodna roślinność zaciekawi każdego odwiedzającego. Kolejnym miejscem godnym uwagi jest Wieś Heide, która jest klejnotem starej sztuki rzemieślniczej. To wierna kopia wioski z 12 malowniczymi domkami - typowymi dla regionu Lueneburger Heide. Kolejną atrakcją są pokazy zwierząt. Heide Park posiada własne delfinarium, w którym jest 6 delfinów, lwy morskie oraz papugi, które swoimi sztuczkami oczarowują widzów. Poza tym są przedstawienia na wodzie, teatrzyk kukiełkowy i elektroniczny ptasi teatr.

powrót ...

HANSA PARK - Został utworzony w latach 70-tych XX wieku. Jest tu 125 różnych atrakcji dla całej rodziny, w tym 7 nowych kolejek i pojazdów powstałych w ostatnich pięciu latach. Każdego popołudnia przy bezdeszczowej pogodzie przez park maszeruje kolorowa parada Hansa-Parku z artystami, muzykami i wielobarwnymi samochodami, a Państwo są w samym środku tego widowiska. Występuje tutaj międzynarodowe varieté najlepszej klasy w największym i najsłynniejszym Teatrze-Varieté Północnych Niemiec, w którym można zobaczyć pokazy akrobatyczne, występ baletu we wspaniałych kostiumach. W cyrku wodnym pluskają się pieszczotliwe lwy morskie, a w kinie trójwymiarowym można obejrzeć niezwykłe filmy. Są też występy człowieka gumy. W Parku znajduje się również Wioska meksykańska, która swoim kolorytem zachwyca odwiedzających. Dla miłośników Dzikiego Zachodu jest miasteczko „Bonanza City“, gdzie można zostać poszukiwaczem złota.

powrót ...

LEGOLAND - Został utworzony w 1968 przez syna twórcy klocków LEGO Godtfreda Kirka Christiansena. Park ten jest pierwowzorem dla trzech innych parków powstałych w USA, Anglii oraz w Niemczech. W dniu dzisiejszym park jest podzielony tematycznie na osiem krain: 1) Świat w miniaturze, gdzie znajdują się najbardziej znane miejsca i budowle na kuli ziemskiej 2) Kraina DUPLO, gdzie wszystko zbudowane jest z kloc-ków dużych DUPLO dla najmłodszych 3) Sterfa Wyobraźni, w której można zobaczyć jak działają klocki futurystyczne 4) Miasto LEGOREDO to miasteczko rodem z Dzikiego Zachodu, gdzie można spotkać Indian i amerykańskich kowboi; przejażdżka indiańską kanu 5) Kraina Zamek Ksią-żęcy, gdzie w podziemiach zamku zamieszkuje Smok Olli 6) Kraina Przygody, gdzie znajdują się atrakcje dla spragnionych mocnych wrażeń 7) Kra-ina Piratów, gdzie rządzi Kapitan Roger - stary rabuś ma tutaj ogromne skarby 8) Miasto LEGO, gdzie życie toczy się życiem jak w prawdziwym mieście, tutaj można ugasić pożar płonącego domu. Park ten to nie tylko klocki LEGO ale również przedstawienie ewolucji zabawek z początku XIX wieku. W Muzeum Zabawek znajdują się lalki z całego świata przedstawiające modę z ówczesnych czasów.

powrót ...

SERENGETI PARK SAFARI - Ten uroczy park został utworzony w 1974, jest on domem dla 1000 zwierząt z całego świata. Zwierzęta te są podzielone na sektory obrazujące regiony geograficzne, w których żyją one w warunkach naturalnych. Oprócz zwierząt jest tu kraina dla tych, którzy lubią karuzele, kolejki i inne atrakcje wesołego miasteczka.

powrót ...

 

 

 

 

Tropical Islands to tropikalne wyspy zamknięte w największej hali świata pod Berlinem, w której spełnisz swoje marzenia o dalekich egzotycznych wyspach na Oceanie Spokojnym. Hala ta ma 360 m długości, 210 m szerokości i niewyobrażalne 107 m wysokości! Jest tak duża, że nowojorska Statua Wolności (93m) mogłaby się w niej zmieścić stojąc, a paryska Wieża Eiffla (322 m) leżąc. Na powierzchni 6,60 hektara, zmieściłoby się 8 boisk do piłki nożnej. Obecnie znajduje się tutaj park rozrywki wodnej czynny całą dobę. W tropikalnym lesie rośnie około 20000 roślin różnych gatunków. Drzewa mają do 14 m wysokości; po nich pną się wielobarwne orchidee i pnącza. Tropikalna wioska składa się z autentycznych domów z 6 tropikalnych regionów świata. Znajduje się tu największa na świecie plaża pod dachem, o powierzchni 8000 m2, z delikatnym białym piaskiem, jaki spotkać można na koralowych plażach Karaibów. Tutaj sezon plażowy trwa cały rok. Laguna z wyspy Bali tak zwana Wyspa Bogów to piaskowiec, drewno i palmy okalające brzeg, balijskie chaty, groty i małpia skała.
W Tropical Islands jest również Południowy Pacyfik, który ma 4000 m2 powierzchni i łączną długość trzech basenów olimpijskich. Woda tutaj ma 280C a temperatura powietrza nie schodzi poniżej 250C. Wzdłuż brzegu ciągnie się piaszczysta plaża o szerokości 7 m, na której są leżaki i przy (prawie) każdej pogodzie "prawdziwe" słońce gwarantuje naturalną opaleniznę.

powrót ...

Kajaki Krutynia Krutynia spływy kajakowe seomanagment.com orbea laflora.pl http://skyclinic.pl https://e-mcklein.pl https://www.jubirex.pl/